باکو پایتخت جمهوری آذربایجان (بادکویه)

 

باکو (به ترکی آذربایجانی: Bakı)، پایتخت جمهوری آذربایجان، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شورانقرار دارد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان می‌باشد

 

باکو دارای ۱۱ منطقه شهری (اداری) شامل عزیزبایف، بیناغدی، قاراداغ، نریمانف، نسیمی، نظامی، صبالی، صابونچی، ختایی، سوراخانی و یاسامال و نیز ۴۸ شهر می‌باشد. شهرهای بناشده در جزایر موجود در خلیج باکو و شهر صخره‌های نفتی یا نفت داشلاری که در دریا ساخته شده‌اند و خارج از باکو و در داخل دریای خزر قرار دارند جز این ۴۸ شهر می‌باشند.

 

  • زبان رسمی مردم آذربایجان ترکی و زبان دوم آن به دلیل واسطه ای که با کشور روسیه دارند روسی است
  • واحد رسمی پول جمهوری آذربایجان منات است
  • باکو را عروس قفقاز ، پاییتخت سرزمین باد ، آتش و غذاهای خوشمزه آذری می نامند
  • آذربایجان کشوری است با 3 میلیون نفر جمعیت که حدود 95 درصد از آن ها مسلمان هستند. از این تعداد، ۸۵ درصد شیعه و ۱۵ درصد اهل تسنن هستند.

 

گردشگری همواره یکی از پایه های تقویت اقتصاد محسوب می شود. باکو دارای آثار باستانی فراوان است که بسیاری از آن ها به عنوان میراث فرهنگ جهانی در یونسکو ثبت شده است. از جاذبه های توریستی شهر باکو می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

–  بافت قدیم شهر باکو که قدمت آن به قرن 12 شمسی باز می گردد

– برج دختر که بیش از هزار سال قدمت دارد و نماد تاریخی باکو محسوب می شود

–  برج های شعله که بلند ترین آسمان خراش های فعلی آذربایجان هستند

–  مرکز فرهنگی «حیدر علی اف» با سازه های مدرن و معماری انتزاعی

– پارک مفاخر باکو

 

ایچری شهر (به ترکی آذربایجانیİçəri Şəhər) بافت قدیم شهرباکو، که از آن با نام ارگ باکو نیز یاد می‌شود به تدریج مابین قرون ۱۱ تا ۱۹ میلادی ساخته شده‌است.

این شهر محصور از دوران پارینه‌سنگی تاکنون محل سکونت انسان بوده‌است و فرهنگ و تمدنهای مختلفی چون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی را در خود جای داده‌است.

این قسمت شهر در شمال غربی خلیج باکو واقع شده و جزو دیدنیترین مکان‌های باکو بشمار می‌رود که در سال ۲۰۰۰ میلادی در شمار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

ایچری شهر دارای ۲۳ محله، ۲ کاروان سرا، ۳ چشمه آب، میدان بازار و… می باشد که جذاب‌ترین مکان آن قلعه دختر است.

 

پارک مفاخر باکو مکانی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است که آرامگاه سیاست‌مداران، دانشمندان، مفاخر ومشاهیر جمهوری آذربایجان و به صورت محدود سایر آذربایجانی‌ها است. مجسمه هر یک از شخصیت‌های این پارک که محل تدفین ۲۴۲ مورد می‌باشد، بر سر قبورشان نصب گردیده‌است. پارک مفاخر در تاریخ ۲۷ اوت ۱۹۴۸ توسط کابینه وزیران جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی بنیان‌گذاری شده‌است. نامدارانی چون حیدر علی‌اف، ابوالفضل ایلچی بیگ، رشید بهبودوف، جلیل محمدقلی‌زاده، علی نظمی، عظیم عظیم‌زاده و شوکت علی‌اکبروا در این مکان به دفن شده‌اند.

 

ادرس اینترنتی :https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88